Site Map
Search
> About us
> Corporate Landscape
> Group Structure
> Milestone
> Directors...
> Corporate Governance

DIRECTORS AND SENIOR MANAGEMENT Index > About > Directors and Senior Management
 
Executive Directors
Mr. Zhang Shiping, was appointed the chairman and an executive Director of our Company on 16 January 2011. He joined our Group in July 1994 and is the founder of our Group. He is responsible for the overall strategic planning of our Group. He was a representative of the 9th, 10th and 12th National People’s Congress and was selected by the State Council as “National Model Worker in 1995”. In 2016, he was awarded as “Top Ten Economic Figures of China in 2015”.
Ms. Zheng Shuliang, was appointed the vice chairman and an executive Director of our Company on 16 January 2011. She joined our Group in July 2009 and has been a director and vice chairman of Shandong Hongqiao. She held the positions of the section chief, director of metering division of raw materials purchase department and deputy director of raw materials supply department of Chuangye Group (including its predecessor) from November 1996 to June 1999, director of metering department of Chuangye Group from June 1999 to June 2001.
Mr. Zhang Bo, was appointed an executive Director and chief executive officer of our Company on 16 January 2011. He graduated from Shandong Broadcast and Television University (山東廣播電視大學) majoring in financial accounting and obtained a bachelor’s degree in economics in August 1996. He also obtained a master degree in software engineering in Wuhan University (武漢大學) in June 2005. He joined our Group in 2006 and has been the general manager and the chairman of the board of directors of Weiqiao Alumina & Power since November 2006. Mr. Zhang Bo has eleven years of experience in aluminum industry. He is familiar with the aluminum industry and has been equipped with the expertise in the aluminum industry. He is responsible for overseeing our Group’s general operation, for our Group. He has more than nineteen years of management experience. He is a deputy to the vice president of China Non-ferrous Metals Industry Association since March 2015, vice chairman of the International Aluminium Institute since November 2016 and chairman of Binzhou Aluminum Industry Association since June 2014. He was selected by the State Council as “National Model Worker” in 2010. He was a representative of the twelfth Shandong Provincial People’s Congress.
Ms. Zhang Ruilian, has been appointed as an executive director of the Company on 11 December 2017. She graduated from Shandong Economic Management School of Light Industry (山東省輕工業經濟管理學校) and obtained the diploma in accounting in July 1996. She joined our Group in June 2006 and has over seventeen years accounting experience.She has been the head of financial department of Weiqiao Alumina & Power since June 2006 and the director of Weiqiao Alumina & Power since December 2014. She has served as the manager of financial department of Shandong Hongqiao since February 2010, and a director of Hongqiao Trading since April 2012. She is currently the vice president and the chief financial officer of our Company.
Non-Executive Directors
Mr. Yang Congsen, was appointed a non-executive Director of our Company on 16 January 2011. He graduated from Ocean University of Qingdao ( 青島海洋大學) and obtained a junior college diploma in international trade in July 1998. Mr. Yang obtained a master’s degree of business administration from Dalian University of Technology ( 大連理工大學) in July 2006. He joined our Group in January 2007 and has over seventeen years of management experiences. He is currently a director of Chuangye Group.
Mr. Zhang Jinglei, was appointed a non-executive Director of our Company on 16 January 2011. He joined our Group in January 2011. He graduated from Xi’an Engineering College ( 西安工程學院) and obtained the junior college diploma in proximate analysis in July 1997. He is currently an executive director and company secretary of Weiqiao Textile (Stock Code:2698.HK).
Mr. Chen Yisong, was appointed as a non-executive Director with effect from 31 August 2018. In the meantime of the above appointment, Mr. Chen will resign as the strategic development consultant of the Company. Mr. Chen, aged 49, graduated from University of Science and Technology Beijing ( 北京科技大學) in Beijing, the PRC, majoring in computer science and its application in July 1990, and from Hunan University ( 湖南大學) in Changsha, Hunan Province, the PRC with a master of economics degree majoring in finance in December 2001.Since June 2014, Mr. Chen has been the chairman of the board of directors and the secretary of the Communist Party Committee of CITIC Trust Co., Ltd.* (中信信託有限責任公司) and concurrently served as the chairman of China Trustee Association* ( 中國信託業協會). Mr. Chen has also been an executive director of CTI Capital Management Limited ( 中信信惠國際資本有限公司, “CTICM”) since October 2014.
Mr. Zhang Hao (“Mr. Zhang”),was appointed as an alternate Director to Mr. Chen with effect from 31 August 2018. Since August 2014, Mr. Zhang has served as the chief executive officer and the executive director of CTICM and also served in CTI Capital Hong Kong Limited ( 中信信惠國際資本(香港)有限公司,being a wholly-owned subsidiary of CTICM and holding licenses issued by the Securities and Futures Commission of Hong Kong to carry out regulated activities) as the chief executive officer, executive director, the responsible officer for type 1 (dealing in securities) and type 4 (advising on securities) regulated activities and the licensed representative for type 9 (asset management) regulated activities. Mr. Zhang concurrently serves as the director of international business of CITIC Trust Co., Ltd.* ( 中信信託有限責任公司).
Independent Non-Executive Directors
Mr. Xing Jian,was appointed an independent non-executive Director of our Company on 16 January 2011. He graduated from Correspondence Institute of the Party School of the Central Committee of C.P.C. (中共中央黨校函授學院) and obtained a university diploma in economics and management in December 1995. He held the positions of deputy secretary and secretary of Weiqiao Town of Zouping County from August 1982 to October 1985, deputy mayor of Zouping County from October 1985 to February 1987, deputy secretary and county mayor of Gaoqing County from February 1987 to January 1994, director and party secretary of Audit Bureau of Zibo City of Shandong Province from July 1994 to March 1999, deputy commissioner and party secretary of Special Commissioner Office of National Auditing Administration in Jinan from April 1999 to January 2001, deputy director of Head Office Service Bureau of National Auditing Administration from January 2001 to May 2002, director of Building Materials Auditing Bureau of National Auditing Administration from May 2002 to August 2008 and auditor of Social Insurance Auditing Bureau of National Auditing Administration from August 2008 to June 2009.
Mr. Han Benwen, was appointed an independent non-executive Director of our Company on 16 January 2011. He graduated from Shandong University ( 山東大學) and obtained a certificate in foreign economy in May 1994. He is a certified public accountant recognised by the Shandong branch of the Chinese Institute of Certified Public Accountants ( 山東省註冊會計師協會) and is a qualified middle level auditor. Mr. Han worked in Zouping County Audit Bureau ( 鄒平縣審計局) as a clerical officer from August 1985 to December 1999 and in Shandong Jianxin Certified Public Accountants Corporation ( 山東鑒鑫會計師事務所有限公司) (formerly known as Zouping Jianxin Certified Public Accountants Corporation) as an accountant from December 1999 to February 2007. He is currently working in Zouping Hongrui Accounting & Consulting Services Center ( 鄒平宏瑞會計諮詢服務中心) as an accountant since February 2007.
Mr. Dong Xinyi, has been appointed as an independent non-executive Director of the company on 11 December 2017. He graduated from Northwest Institute of Politics and Law (西北政法學院, currently known as Northwest University of Politics and Law (西北政法大學)) in Xi’an, Shaanxi Province, the PRC with a bachelor of law degree majoring in international economic law in July 2000; from Korea University in Seoul, Korea with a master of law degree in August 2006 and the degree of doctor of philosophy in law in August 2009, respectively. Mr. Dong served as a clerk at the civil and administrative procuratorial office, the People’s Procuratorate of Huangdao District, Qingdao City, Shandong Province from July 2000 to March 2004. He served as the department head of the legal affair department of Sino-Korea Future Urban Development Co., Ltd.* (韓中未來城市開發株式會社) in Korea from July 2009 to July 2010. He served as a postdoctoral researcher at Law School of Renmin University of China (中國人民大學) from July 2010 to June 2012. Since July 2012, Mr.Dong has been serving in various positions at Central University of Finance and Economics (中央財經大學, the “CUFE”), including as a teaching staff and an associate professor. He has concurrently been serving as the deputy head of the Research Center for Internet and Informal Finance Laws of CUFE* ( 中央財經大學互聯網金融與民間融資法治研究中心) since May 2015 and the head of Research Center for Technology and Finance Law of CUFE* ( 中央財經大學科技與金融法律研究中心) since June 2017. He has also been the director of Beijing Institute of Financial Services Law* (北京市金融服務法學研究會) since December 2014, an attorney at Beijing King & Capital Law Firm* ( 北京市京都律師事務所) since February 2016, and the director of Institute of Securities Law of China Law Society (中國法學會證券法學研究會) since April 2017.
SENIOR MANAGEMENT
Mr. Deng Wenqiang, is the vice president of our Company. He graduated from Kunming University of Science and Technology ( 昆明理工大學) and obtained a bachelor’s degree in non-ferrous metal metallurgy in July 1995 and is a qualified engineer. Mr. Deng Wenqiang joined our Group in January 2003. He is responsible for the production and the research and development of aluminum products of our Group. He previously held the positions of workshop director, vice factory director and factory director of Weiqiao Alumina & Power from January 2003 to June 2006. He is currently the deputy general manager of Weiqiao Alumina & Power and deputy general manager of Shandong Hongqiao, the executive director and manager of Huimin County Huihong New Aluminum Profiles Co., Ltd.( 惠民縣滙宏新材料有限公司) and executive director and manager of Binzhou Beihai Huihong New Aluminum Profiles Co., Ltd.( 濱州北海匯宏新材料有限公司). In 2000, he was awarded the first prize for his quality control achievements by Shandong Province Metallurgical Industry Corporation. In 2005, he was recognised as the Advanced Individual of Science and Technology Work by Shandong Province Metallurgical Industry Corporation. In 2016, he was awarded the First Prize of the China Nonferrous Metals Industry Scientific Technology Award issued by the China Nonferrous Metals Industry Association ( 中國有色金屬工業協會) and the Nonferrous Metals Society of China ( 中國有色金屬學會) for his technical development and industrialization application of NEUI600kA efficient aluminum electrolytic cell. He was elected as the representative of the 15th and 17th People’s Congress of Zouping County and the 9th and 10th People’s Congress of Binzhou Municipality.
COMPANY SECRETARIES
Ms. Zhang Yuexia, was appointed the secretary of our Company on 16 January 2011. She graduated from Binzhou Normal Specialised Postsecondary College ( 濱州師範專科學校), majoring in foreign trade English, and obtained a junior college degree in July 1998. She has over sixteen years of accounting experience. She held the positions of the manager and section chief of accounting department of Chuangye Group from December 2001 to July 2009 and the deputy manager of the securities department of Weiqiao Textile from March 2008 to January 2010. She is currently the director of Hongqiao Trading since April 2012. Ms. Zhang Yuexia had not served any position in our Group prior to 16 January 2011.
All Rights Reserved (c) China Hongqiao Group Limited    Add: Huixian One Road Zouping Economic Development District,Zouping County Shandong Province The PRC
      [ Disclaimer ]